شنبه ۲۷ مهر۱۳۸۷

صعود به قله درفک


 

 گزارش صعود

گروه کوهنوردی شرکت مخابرات استان تهران

                            قله درفک                            

 

مسیر صعود به قله درفک ( گیلان )   مهر 87

 

 درفك نام كوهي با ارتفاع 2730 متر از سطح دريا واقع در رشته كوههاي البرز مركزي در شمال شرقي شهرستان رودبار ميباشد. اگر از هر کوهنوردی بپرسید مناسبترین فصل صعود به درفک کدام است ، بلادرنگ پاسخ می‏دهد:فصل پاییز! چرا که منطقه در این فصل از وجود هوای مرطوب و شرجی عاریست و همچنین تنوع رنگهای طبیعی در سطح زمین و درختان ، منظره‏ی مه به خصوص هنگام بیرون آمدن از ارتفاع 2500 متری از جلوه‏های بی نظیری خواهد بود. نقطه آغازين بلندي ها واقع درشرق دره سپيد رود ميباشد. با توجه به ارتفاع دشت گيلان ( نزديك به صفر ) قله اي منفرد با ارتفاع بيش از 2700 متر تا چه اندازه ميتواند خوش منظره بوده و صعود ي دلنشين را نيز در پي داشته باشد.

نام درفك برگرفته از دو نظريه مي باشد:

الف ) دال فك آشيانه عقاب

ب ) بر گرفته از قوم دربيكDerbik  مي باشد كه گويا تيره اي از سكاييان بوده ودرحواالي درياي خزر مسكن داشته اند.

با توجه به شواهد موجود در سنگ هاي اين ارتفاعات به نظر مي رسد كه در گذشته هاي دور درفك كوهي آتشفشاني بوده است. جبهه هاي متفاوت درفك هر يك ويژگي هاي خاص خود را دارند كه از جهات جغرافيايي وپوشش گياهي از مناطق نيمه خشك ومراتع سر سبز تا جنگل هاي انبوه متغير مي باشد.

براي صعود به درفك 6 مسير شناخته شده است كه نام مسير ها در ذيل معرفي مي­گردد.

  1.  مسير شاه شهيدان ( جبهه شرقي )

  2.  مسير راجعون ( جبهه جنوب غربي )

  3.  مسير شير كوه ( جبهه جنوب غربي )  *  مسیر انتخابی همکاران همنورد  *

  4.  مسير دفراز ( جبهه جنوب غربي )

   5.  مسير اسطلخ جان ( جبهه غربي )  

   6.  مسیر کرده سرا  ( جبهه شمال )


 مدت برنامه :  3 روز

تاریح حرکت : 24/7/1387 از تهران ساعت 1400 چهار شنبه

مسیر حرکت :   تهران- قزوین – رستم آباد - توتکابن -  روستای شیرکوه ( سواره )

 روستای شیرکوه - لارنه - سیاه دره – کلبه و چشمه جیرونی -  قله درفک ( جنگل نوردی و کوهپیمایی )

تاریخ برگشت : 26/7/1387  ورود به تهران ساعت 2300  جمعه ( روز تربیت بدنی و ورزش )

( نکته برنامه میبایست در ۳ روز کامل یا ۴ روز  نیمه اجرا گردد )

 


             جهت دسترسی به منطقه بایستی در اتوبان قزوین-رشت ، بعد از رودبار از محلی به نام رستم آباد مقابل راهدارخانه رستم‏آباد به سمت راست تغیر مسیر داده و پس از عبور از پلی که بر روی رودخاته سپید رود قرار دارد و توتکابن ، به روستای شیرکوه در ساعت 1630 رسیدیم ضمنا درمسيرجاده اصلي درختان زيتون و در ارتفاعات با درختان توسكا و افرا و راش روبرو شدیم.

- ضمن آشنایی گروه و احوالپرسی با هیت امنای مسجد روستا ( حاج آقای نظری و عابدی ) و پس از هماهنگی با ایشان شب را در مسجد و حسینیه‏ی زیبای روستای شیرکوه با معماری چوبی خاص خودش برای استراحت و خواب سپری نمودیم .

- برنامه صعود با بیدار باش صبح ساعت 0450 و پس از انجام فرایض واجب  ساعت 0530 و گذر از کوچه شیبدار روستا بنام کوهستان و با نام و یاد خدا آغاز شد.

 - به محض شروع حرکت از روستا وارد جنگل‏های زیبای منطقه می‏شویم. مسیر حرکت همواره از روی یال می‏باشد. . در مسیر درختچه‏های سیب جنگلی، ازگیل، خرمالوی وحشی و بخصوص آلوچه به وفور یافت می‏شود دربین راه دو بار و هر بار 10 دقیقه استراحت منظور شد در ادامه پس از عبور از یک سراشیبی تند ناگهان فضایی بی درخت و سرسبز ( مرتع ) در میان آن نمایان می‏شود . اینجا لارنه است که در ساعت 1015 جهت صرف صبحانه توقف کردیم .

 در ساعت 1130 حرکت بسوی کلبه و منطقه جیرانی آغاز شد بعد از لارنه دوباره وارد جنگل می‏شویم . در این قسمت ارتفاع گیاهان ، گاهی تا دو متر می‏رسد و ما بایستی راه خود را از میان آنان باز کنیم. گاهی هم تا زانو وارد برگ خشک درختان هستیم و پس از گذر از سیاه دره و ارتفاعات پیش رو خصوصا جنگل های انبوه و تاریک به منطقه صخره ایی و نسبتا بلند و مشرف به روستا های اطراف بنام چشمه جیرونی  در ساعت 1600 رسیدیم و. در این محل چند کلبه‏ی چوبی هم به چشم می‏خورد و جیرونی آخرین استراحتگاه قبل از قله می‏باشد.

ضمن آشنایی با گله دار و چوپان آگاه و مهمان نواز منطقه جیرانی ( آقای حسن میرزاپور ) شب را در کلبه چوبی و بیاد ماندنی بهمراه صحبت ها وخاطرات ایشان مطابق عکس های CD ضمیمه گذراندیم .

جالب است بدانیم مشكل اهالي اين منطقه خصوصا هنگام صعود كمبود آب است . عدم وجود چشمه و نوع خاك زمين اين ناحيه كه آب را به خود ميكشد و به اعماق زمين هدايت ميكند عمده دلیل آن میباشد .

صبح زود قبل از روشنایی هوا بهمراه چوپان بیدار و ضمن جمع آوری وسایل شب مانی کوهستان در ساعت 0500 صعود به سمت قله درفک را آغاز کردیم . یادآور میشود در  نیمه های شب قبل  باران مختصری باریده و در آن وقت صبح مه غلیظی پایین دست را پوشانده و ارتفاعات قله نیز در ابر متراکم قرار گرفته بود و فقط منطقه و ارتفاعات جیرانی عاری از بخارات جوی که تجسم و وصف زیبایی های آن در بیان نمی گنجد.

پس از گذر از منطقه پهن دژ به قله درفک رسیده که متاسفانه بدلیل ابرناکی منطقه مناظر اطراف قابل رویت نبود و پس از استراحت - صرف صبحانه و به جهت سرمای نسبتا قابل ملاحظه سریعا عملیات بازگشت آغاز شد.

 ( كاسه درفك به طول 2 هزار متر و عرض هفتصد متر ميباشد. فاصله قله از روي گردنه نيم ساعت بيشتر نيست. در كاسه قله 10 الي 15 كلبه سنگي وجود دارد كه در فصول پاييز و زمستان خالي است وآبگيرهاي كوچك براي استفاده دام ها و يك غار يخي به طول 100متر و عرض 40 متر در قسمت جنوب غربي كاسه وجود دارد اين غار به دليل موقعيت خاص آن در تمام فصول سال پر از يخ ميباشد ورودي آن بزرگ و سراشيب برفي تندي دارد. )

در بازگشت ضمن عبور از منطقه مه گرفته لارنه و صرف ناهار با همراهی چوپان آن منطقه بنام افشار اصلانی و استراحت مختصر در ساعت 1710 به روستای شیرکوه رسیده و ضمن آماده سازی افراد همنورد ، اتومبیل گروه را از منزل حاج آقای نظری خارج و پس از خداحافظی از اهالی بسمت تهران عزیمت نمودیم .

لازم بذکر است با توجه به مطالعات انجام شده از موقعیت جغرافیایی منطقه این صعود صرفا با استفاده از دستگاه جی پی اس انجام شده و بدون همکاری راهنمایان محلی صورت گرفت که البته مقدار خطای احتمالی دستگاه جی پی اس در جنگل های انبوه   سیاه دره   قابل محاسبه بود. 

با لطف و عنایات الهی افراد گروه شش نفره بسلامت  ساعت 2300 با توجه به ترافیک سنگین جاده به شهر تهران رسیدیم.

ضمنا از مسئولین ذیربط  و مدیریت محترم که با نظر مثبت گروه را در اجرای برنامه همیاری نمودند تشکر میگردد .

 

تهیه شده از طرف  کلیه اعضاء و سرپرست گروه

 

- جلال حاجی میرزا

- حمید مجیدیان

- عباس امامی

- عباس نوروزی

- اکبر ابراهیمی

- علی اکبر غلامی

 
 
مسجد جامع و حسینیه روستای  شیر کوه
روستای شیرکوه - بخش رحمت آبادمنطقه لارنه (لاروته)  یا  بهشت لارونهنوشته شده توسط علی اکبر غلامی ALI . A . GHOLAMI در 10:15 |  لینک ثابت   •